Mimar İsmail Erten

1964 doğumludur. İlk okulu Bozköy'de, Ortaokulu Geyikli'de, Liseyi Çanakkale'de okudu. 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi-Mimarlık Fakültesi'ne başladı ve 1986 yılında mezun oldu.

Öğrenciliğinin son dönemleri ile mesleğin ilk yıllarında (1984-1988) İstanbul'daki farklı bürolarda ücretli çalışmalar yaptı ve meslek pratiğini hem projecilik, hem de şantiyecilik alanlarında geliştirdi.

1988-1990 yıllarında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesine bağlı Bakırköy Temsilciliği kuruluş çalışmalarını koordine etti. Bu süreçte ve aynı zamanda orta ölçekli bir büronun proje şefliğini yürüttü. 1990-1991 yıllarında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi proje denetim ve sekreter yardımcılığı görevini sürdürdü. 1992-1994 yılında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu sekreterliğini üstlendi.

1994 yılı Şubat ayında dönemini ve görevini tamamlamasıyla, Çanakkale'ye geldi ve serbest mimarlık hizmeti yapmak üzere İSEM ltd. şti.'ni eşi Emine Erten ile birlikte kurdu. Halen mimari proje, uygulama ve kontrollük alanında çalışmalarını yürütmekte olup, geleneksel mimari, rölöve ve restorasyon çalışmaları konularında özel çaba göstermektedir.

1995-1996 yıllarında Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyeliği görevi yaptı. Aynı dönemlerde Mimarlar Odası Çanakkale Temsilciliğinde meslek politikası ve şubeleşme çalışmalarında görev üstlendi. 2003 yılında kısa bir dönem için Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyeliğinde tekrar görev aldı.

1994 yılından itibaren Çanakkale Sivil İnsiyatif içinde yer alarak önemli sivil çalışmalar yaptı. Bu çalışmaların bazıları; Fetvane şenlikleri, Çanakkale boğaz köprüsü, Çanakkale Evleri Yaşatma Projesi (ÇEYAP), Çanakkale Koruma Planı, Uygulama hükümleri, Sokak siluetleri koordinatörlüğü, Organize sanayi bölgesi, havaalanı, liman yatırımlarının kritiği, Gelibolu yarımadası planı ile barış parkı çalışmaları, Troia milli parkı ve troia kazı ekibi toplantı çalışmaları, Çanakkale Troas Arkeoloji Buluşmaları yürütme kurulu, Çanakkale Yerel Gündem 21 kuruculuğu ve danışma-koordinasyon kurulu üyeliği, Çanakkale Deprem İçin Sivil Koordinasyon Gönüllüleri çalışmaları, Çanakkale Yerel Tarih Grubu, Çanakkale Tarihi Kent Gönüllüleri çalışmaları, Troia Dostları, Troya-İda Platformu, Gelibolu Barış Platformu, Çanakkale Kent Konseyi, Çanakkale Kentsel Gelişim Alanları Çalışma Grubu, Çanakkale Kent Eylem Planı Yürütme Kurulu ve Çalışma Grupları, vb. sivil girişimlerde aktif rol üstlendi.

2004 yılında Rüzgâr Sörfü ile tanıştı. Amatör düzeyde rüzgar sörfünü aktif olarak yürütür. Rüzgar ve deniz sporlarının gelişmesi, yaygınlaşması ve toplumsallaşması üzerine özel ilgi ve çaba harcamaktadır.

Kent, tarih, kültür, mimarlık, sivil alan, katılımcı demokrasi gibi alanlardaki deneyimlerini kavramlaştırarak toplumla paylaştı. Bir çok etkinlikte bildirisi bulunduğu gibi, bu alanlardaki yazıları yerel ve ulusal yayın organlarında yer aldı. Bu tür yazıların derlendiği "Çanakkale Kent Yazıları" adlı kitabı 2006 yılında yayınlandı.

1989 yılında Emine Erten ile evlendi ve 1990 doğumlu Ece Güneş adlı bir kızı bulunmaktadır.